Od lat regularnie doradzamy naszym Klientom w zakresie możliwości dokapitalizowania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Należy pamiętać, że będąc nawet wspólnikiem takiej spółki, nie możemy po prostu wpłacić pieniędzy na jej konto, aby odpowiednie organy mogły korzystać z otrzymanej od wspólników gotówki.
Co zatem należy zrobić w celu dokapitalizowania spółki?
W pierwszej kolejności należy dokonać analizy zapisów umowy spółki – zdarza się, że wspólnicy już na etapie tworzenia tego dokumentu przewidują w jego treści mechanizmy, które pozwalają na dokapitalizowanie spółki. Dokładne zapoznanie się z umową spółki pozwoli dokładnie określić, jakie działania wspólnicy mogą podejmować w celu dokapitalizowania spółki.
- Dopłaty
Najczęściej w umowie spółki możemy znaleźć zapisy mówiące o możliwości wniesienia dopłat w celu dokapitalizowania przedsiębiorstwa. Kwestie dopłat doprecyzowuje treść art. 177 Kodeksu Spółek Handlowych. Zgodnie z § 1 wskazanego powyżej artykułu: „Umowa spółki może zobowiązywać wspólników do dopłat w granicach liczbowo oznaczonej wysokości w stosunku do udziału.”.
Art. 177 §1 KSH wskazuje zatem, iż kwestia dopłat musi zostać uregulowana w zapisach zawartych w umowie spółki. Co zatem w sytuacji, gdy umowa spółki nie przewiduje możliwości wniesienia przez wspólników dopłat? W takiej sytuacji należy zmienić treść umowy spółki, dodając zapisy regulujące kwestie dopłat. Taką czynność wspólnicy mogą, co do zasady, dokonać w każdej chwili – ważne, aby zmiana umowy nastąpiła przed wpłatą dopłat.
W przypadku dopłat istotna jest również treść § 2 art. 177 KSH, który wskazuje, że dopłaty powinny być nakładane i uiszczane przez wspólników równomiernie w stosunku do posiadanych przez nich udziałów.
Należy również pamiętać, że zgodnie z art. 179 KSH, dopłaty mogą być zwracane wspólnikom, zatem w przypadku gdy spółka będzie w dobrej kondycji finansowej wspólnicy będą mogli zadecydować o zwrocie wcześniej uiszczonych na rzecz spółki dopłat.
- Pożyczka wspólnika
Pożyczka udzielona przez wspólnika jest kolejnym sposobem na dokapitalizowanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. W tym przypadku wspólnik może udzielić spółce, między innymi tak zwanej „darmowej pożyczki” bądź pożyczki oprocentowanej na zasadach rynkowych.
W przypadku wybrania opcji pierwszej należy ustalić wartość hipotetyczną odsetek od przedmiotowej pożyczki. Wartość przedmiotowych odsetek będzie stanowić dodatkowy przychód spółki, który będzie podlegał opodatkowaniu.
W celu udzielenia spółce oprocentowania na zasadach rynkowych należy np. zwrócić się do podmiotów obecnych na rynku, które zajmują się udzielaniem pożyczek, o przygotowanie oferty na kwotę, na jaką wspólnik chce udzielić spółce pożyczkę.
Posiadając kilka ofert, od różnych podmiotów, wspólnik będzie w stanie ustalić wysokość oprocentowania, czy inne istotne elementy umowy pożyczki, aby spełniała warunki rynkowości.
Należy pamiętać, bez względu na wybór rodzaju pożyczki, iż zawarcie takiej umowy z członkiem zarządu, rady nadzorczej, komisji rewizyjnej, prokurentem, likwidatorem albo na rzecz którejkolwiek z tych osób, wymaga zgody zgromadzenia wspólników albo walnego zgromadzenia.
Jeżeli umowa zostanie zawarta bez przedmiotowej zgody, a zgromadzenie wspólników nie potwierdzi umowy w terminie 2 miesięcy od dnia jej zawarcia, umowa będzie bezwzględnie nieważna.
Powyżej wskazaliśmy Państwu dwie najczęściej wybierane metody dokapitalizowania spółki z o.o. przez naszych klientów – należy jednak pamiętać, że takowych metod jest więcej, a wybór odpowiedniej zależy od Państwa indywidualnej sytuacji i celu, jaki mają zamiar Państwo osiągnąć.
W przypadku zainteresowania omawianą kwestią, zapraszamy Państwa do skorzystania z naszych usług.